Bilgi Paylaşım Merkezi

Google açık kaynağa olan desteğini ortaya koydu

12.11.2013
323
Google açık kaynağa olan desteğini ortaya koydu

Google ”Açık Patent İddiasızlık Teminatı” adını verdiği yeni girişimini kamuoyuna duyurdu. Şirket bu girişim kapsamında kendisine ait patentleri kullanan açık kaynak yazılımların dağıtıcılarını, yazılımcılarını ve kullanıcılarını dava etmeyeceğinin sözünü verdi. Ancak bir yazılımcı patent ihlal iddiasıyla Google’a karşı dava açarsa şirket de kendini savunmak için hukuki yollara başvuracak.

google-kapi-logo

Bu girişimiyle açık kaynağa olan inancını ve tutkusunu bir kez daha ortaya koyan Google adına açıklamayı kıdemli patent müşaviri Duane Valz kaleme aldı. Açık kaynaklı yazılımların bulut bilişim, mobil web ve internetin geneli gibi çok sayıda yeniliğin köklerini oluşturduğunu söyleyen Valz, Google olarak gerçek yeniliği koruyan, muhteşem ürün ve servisler sunan açık internete bağlılıklarının sürdüğünü dile getirdi.

Bu noktada şirketin tüm patent portföyünü herkes kullansın diye ortalığa saçmadığının altını çizmek gerek. Tersine, şirket sadece portföyün 10 patentten oluşan küçük bir kısmını teminata dahil etmiş durumda. Bu patentlerin halihazırda geniş çaplı olarak kullanıldığını iddia eden Google, ilerleyen zamanlarda bu teminat kapsamındaki patentlerin sayısının artıracağının altını çizdi.

Google yürümeye başladığı bu yolda tek başına olmayı ise istemiyor. ”Açık Patent İddiasızlık Teminatı”nın endüstrinin geneli tarafından uygulanmasını istediklerini söyleyen Valz, bu girişimin getireceği bazı faydaları sıraladı. Bu faydalar arasında şeffaflık, genişlik, devamlılık gibi unsurlar ön plana çıkıyor. Google iddiasızlık teminatının paket kapsamındaki patentlerin tamamı şirketin elinden çıkana kadar geçerli olacağını açıkladı.

İlgili >> Google

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır. ankara hosting -- otoklav -- pass box