Bilgi Paylaşım Merkezi

Google Penguen Cezalarından Kurtulmak Teknikleri

Seo
20.07.2013
211
Google Penguen Cezalarından Kurtulmak Teknikleri

seo-penguenHer Halde hiç bir Google Algoritmasında bu kadar bilinmezlik ve karmaşa olmamıştır Yeni gelen Google Penguen 2.0 ile link alsanız  ayrı bir dert almasanız ayrı bir dert Anahtar kelimeden mi alıcam aldığınız link google yapay link olarak görme şansı eskisine oranla çok büyük farklı farklı bir çok nedenden dolayı en zor seo yapılan dönemlerden birinden geçtiğimiz şüpesizdir.Temel olarak bir şey vardır ki bugüne kadar bütün google güncellemlerinden kaybedenler ve kazanlar vardır.Tabiki bazı istisnalar mevcuttur.Buna  en iyi örnek ben hiç link satın almadım tamamen Algoritma ve Google istediklerine göre çalıştım diyerek isyan eden kişilerdensiniz Google adil bir yapsının olmadığını ve özel bir şirket olduğunu hatırlamanız gereklidir.

Google bunu SERP’leri daha anlamlı, kullanışlı ve spamdan arınmış yapmaya ve hakimiyetini önümüzdeki on yıllarda da sürdürmek için yapmaktadır.Bir çok web master göre her algoritma değişikliğinde daha çok spam gizli link kullanmayı bilen kişiler üst sıralara çıksana yapılan açıklamalar bu  yöndedir.

Penguen son on yılda Google’ın ilk büyük güncellemesi değildir:

1997: Google açıldı                                                        2009: Vince/Brand Güncellemesi

2000: Google Adwords                                                2010: Social Signals Güncellemesi

2003: Florida Güncellemesi                                        2010: MayDay Güncellemesi

2005: NoFollow                                                             2011: Panda Güncellemesi

2007: Universal Search                                                2012: Penguen Güncellemesi

Bunların hepsini ayrı ayrı açıklamak bu yazıda mümkün olmayacaktır ancak tüm bu güncellemelerin ortak noktasının şu olduğu kesindir: spamları kontrol altında tutmak yada doğal arama sonuçlaraını açıklaradan yararlarak çıkan siteleri tespit etmek v.s..Google’ın spam tanımı çeşitlilik gösterse de, Matt Cutts’ın açıklamaları ve Google’ın kendi Webmaster yönergeleri aracılığıyla genellikle halka açık olmuştur.

Siyah şapka SEO uzmanları tarafından yanlış yönlendirilerek bazı kusurlu şeyler yaparlar. Google Webmaster Yönergelerinde belirtildiği üzere bir web sitesinin sakınması gereken şeyler:

 • Gizli giriş sayfaları
 • Footer Link(Açık Net Devri Bitmiştir)
 • Anahtar Kelime Backlink Alımı(Tamamen uzmanlık ile alakası var google her an yapay link profili olarak görebilir)
 • Link satın alma(Özellikle bu algoritmada etkisi çok fazladır .Link aldığınız site sizlerden sonra devamlı link satıyorsa hızlı tespit ediliyor)
 • Arama motorları ve kullanıcılar için farklı sayfalar
 • Gizli metinler ya da gizli linkler
 • Gizli linkler veya yönlendirmeler

Eğer böyle hileler yapıyorsanız, apaçık Rus Ruleti oynamaktasınız. Uzun süredir piyasada olan ve Serp sonuçlarında yukardıda bulunan siteler en çok müşterilerini düşünmelidir. Özellikle;

 • Ziyaretçilerin kullanıcı deneyimlerini nasıl geliştirmeli
 • Müşterileriniz için nasıl değer eklemeli
 • Onların siteye tekrar gelmesini nasıl sağlamalı

Hiç Farkettinizmi Google Gözünde En Otoriter Sitelerin Nerdeyse Hiç Link yoktur

Şimdi Penguen gibi algoritmik güncellemeleri için  bir plan oluşturmanız gerektiğinden bahsedelim:

ANLIK PLAN

 • Zararı değerlendirmek için analitiğinizi kontrol edin:Eğer  Google 2.0 Algoritmasından etkilendiyseniz,sitenizin analiz ve hit raporlarını incelemekten yola çıkın bunun en önemli sebebi 30 günlük bir trafik raporundan anlık olarak hitinizin düştüğü tarihleri tespit ettikten sonra bu aralıkta yaptığınız çalışmaları hatırlamaya çalışın belki bu aralıklarda aldığınız bir Footer veya başka bir link spam olarak görüldü
 • Anahtar kelime başvuru raporunu kontrol edin (organik): Anahtar Kelime Başvuru Raporu (Keyword Referrer REport) size aracı sizlere hangi anahtar kelimeden aylık ve haftalık olarak ne kadar trafik kaybettiğinizin verilerini göstericektir eğer hedef anahtar kelimenizde her hangi bir skınıtı varsa bu anhatar kelimeden gelen backlinkler ve sayfa içinde aşırı geçip geçmediği kontrol edilmeli ve olabildiğince aza çekilmelidir %7 iyi bir oran
 • Bazı En İyi Anahtar kelimelerinizin sıralamasını manüel olarak kontrol edin: Bu size analitik raporunuzun söylediğinden daha fazlasını vermeyecektir, ancak SEO uzmanları olarak bunu yapmak zorundayız. En iyi 5 veya 6 anahtar kelimenizi kontrol edin.
 • Link profilinizi görmek için link araçları kullanın: Gelen linkleriniz üzerinde periyodik raporlar kullanmak ve link profilinizi görmek için bu iyi bir yol olabilir.
 • Hepsinin iyi olup olmadığını görmek için yönlendirme araçlarını kullanın: Bu aracı, farkında olmayarak geliştiriciler tarafından herhangi bir zarar olup olmadığını görmek için kullanabilirsiniz.

    UZUN VADELİ PLAN

 • İşletme genelini kapsayan yönergeler ve çalışma:Eğer türkiye çalışan bir seo uzmanı iseniz ve siteniz google algoritmalarından etkilendiyse bunun sebebi %80 oranı sitenize kurduğunuz backlink yapısı ile alakalı bir durumdur ve genel sebep anahtar kelime yoğunluklu backlinkler bütün backlink stratejinizi bu saaten sonra değiştirin ve artık ara kelimelere insanların size nasıl link verebilceğini düşürek link alımı yapmaya özen gösterin
 •  SEO pratikleri çerçevesinde firmayı kapsayan bir yönergesi oluşturmalısınız; özellikle sayfa optimizasyonu ve reklam kopyasındaki anahtar kelimelerin doğru dengesi. Diğer bir nokta, sizle çalışan diğer SEO  uzmanlarına yeni Google güncellemelerini iyice anlatmaktır.
 • Düşüşünüzün finansal tahmini: Google güncellemeleri tarafından vurulduysanız, bu güncellemeye bağlı olarak ne kadar kaybettiğinizi hesaplamaya çalışmalısınız. Bunun bir yolu, kaybettiğiniz trafik verisi, hit alan anahtar kelimeler, anahtar kelime seviyesindeki kâr kayıpları gibi verileri yakından incelemektir.
 • Web geliştiricileri için talimatları açıkça belirtin: SEO uzmanları olarak biz bunları biliyoruz ancak web geliştiricileri için en iyi SEO eylemlerinin neler olduğu konusunda açık olunmalıdır. Örneğin, 301’lere karşı 302’lerin SEO’ya etkisi arasındaki farkı biliyorlar mı?
 • Sayfa düzeyinde anahtar kelimeler: Okuyucular tek bir anahtar kelimenin 4 satırlık bir metinde 10 kez tekrarlandığı bir yazıyı okumak ister mi? İçeriği oluştururken buna çok dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Linklere Tepki Süreci: Almış olduğunuz gelen linkleri yakından inceleyin. Çoğunlukla, kaynak çeşitliliğiyle linkleri doğal olarak almaktasınız. Bunun yanında, link mücadelesinde rakiplerinizin sizin haberiniz olmadan size karşı link inşası yaptığı durumlar da görülmektedir. Gelen linklerinizi ve link profilinizi sürekli olarak incelediğinizden emin olun.
 • Sayfadaki SEO yönergeleri: Başlık, meta tanımlamaları, URL adlandırma kuralları, Alt etiketleri, H level etiketler, iç linkleme gibi bir sayadaki  faaliyetlerini en iyi şekilde yürütebilmelisiniz.
 • İçeriğinizle yakından ilgilenin: Hiçbir şart altında sayfanızı anahtar kelimelerle doldurmayın. Yani içeriklerinizde ölçülü bir sayıda anahtar kelime kullanın. Anahtar kelimelerin doğal bir şekilde içeriğinize serpiştirildiğinden emin olun.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır. ankara hosting -- otoklav -- pass box