KVM (Klavye, Video, Mouse) Nedir ?

 

KVM Switch, uzak bilgisayarları yönetmek için kullanılan donanımsal bir cihazıdr. KVM ile birden fazla bilgisayara tek bir klavye, video monitör ve mouse vasıtası ile erişebilirsiniz.

KVM, uzak bir sunucuya IP üzerinden erişim sağlayarak, BIOS seviyesinde tüm işlemleri gerçekleştirmenizi sağlar. KVM‘in en önemli avantajı olan BIOS bazında erişebilirlik ile sunucunun barındırıldığı veri merkezinde network çökmesi halinde dahi sunucuyu yönetebilirsiniz. KVM switch, veri merkezi ve coğrafi lokasyondan bağımsız olarak çalışır.

KVM teknolojisi sunucularınıza güvenli bir ortamda bakım yapmanıza ve aynı zamanda sunucularınıza kısıtlama olmaksızın erişmenize olanak sağlar. KVM switchleri ek olarak şifre kontrolü ve sunucuların sisteme yetki dahilinde erişmelerini sağlayan özellikleriyle ilave güvenlik sağlamaktadır.

KVM’in sağladığı bir diğer kolaylık da local disk veya iso dosyasının direkt çalıştırılabilmesidir. Yani kvm bağlantısı yaparak, sunucunuza kuracağınız işletim sisteminin kurulum dosyasını local bilgisayarınızdan seçebilirsiniz.

KVM’in sunucuya ya da cihaza ek bir yazılım gerektirmemesi ve sunduğu BIOS seviyesinde erişim imkanının yanında güvenli bir teknoloji olması kvm’i sunucu yönetiminde en çok kullanılan araçlardan biri haline getiriyor.

Bir yanıt yazın