Bilgi Paylaşım Merkezi

Tuşsuz telefon mu geliyor?

19.02.2014
153
Tuşsuz telefon mu geliyor?

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencileri, İngiltere’de düzenlenen Formula Student yarışması için bir yarış arabası imal etti. Motoru dışında tüm parçaları ‘yerli’ üretim olan Formula aracı, 4,5 saniyede 100 kilometre hıza ulaşabiliyor.

İngiltere Silverstone Formula 1 pistinde 9-13 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan dünyanın en prestijli mühendislik yarışmalarından Formula Student’a Türkiye’den sadece Yıldız Teknik Üniversitesi katılıyor. Yarışmaya katılabilmek için bir yarış arabası tasarlayan YTÜ Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan ‘YTU Racing’ takımı, ilk olarak iki yıl önce yapılan ön elemeden geçerek yarışmaya katılma hakkı kazandı.

Bunun üzerine aracı imal etmek için çalışmalara başlayan ekip, yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın ardından ‘yerli üretim’ Formula aracını tamamladı. Motoru dışındaki tüm parçaları öğrenciler tarafından tasarlanan araç, gerçek yarış arabalarını aratmıyor. 290 kilogram ağırlığındaki araç, 110 beygir gücünde. Yarışma kuralları gereği hız limiti 110 kilometre olan aracın maksimum hızı ise 235 kilometre. Araç 4,5 saniyede 100 kilometre hıza ulaşabiliyor.

LİSANSI YTÜ’YE AİT

Takım danışmanı Yrd. Doç. DR. Orkun Özener, yarışmaya dünyadan 114 üniversitenin katılacağını belirterek, “YTÜ yarışmadaki tek Türk üniversitesi olacak. Araç üzerinde yaklaşık 3 yıldır çalışıyoruz. Proje aşaması 1 yıl, üretimi ise 2 yıl sürdü. Yarışmaya ilk olarak Class 2’de katıldık ve projemizi anlattık. Class 1’e kabul edildik. Tam anlamıyla bir yarış aracı ürettik. Bütün parçaları öğrencilerimiz dizayn etti. Bu aracın lisansı ve bilgi paketi YTÜ’ye ait.” dedi.

Yarışmada araçların bazı testlerden geçirildiğini anlatan Özener, “Fren, ses ve devirme testi gibi mühendislik testleri var. Bunu geçerseniz bir sonraki gün dinamik yarışlara katılabiliyorsunuz. Belli bir hıza en çabuk sürede ulaşma, bir turu en hızlı sürede bitirebilme, dayanıklılık ve az yakıt yakma gibi faktörlerin her birine ayrı puan veriliyor. Yarışa 34 kapı numarasıyla katılıyoruz. Bu da güzel bir ayrıntı oldu.” diye konuştu.

40 BİN LİRAYA MAL OLDU

Takımın lideri olan Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ahmet Ozan Özcan ise, aracı yapabilmek için büyük emek verdiklerini belirterek, “Gece sabahlara kadar uyumayıp çalıştığımız oldu. Çok zorlandık, ama iyi bir iş ortaya çıkardık. Bize büyük bir tecrübe kazandındı. Aracın tüm parçalarını biz tasarladık ve ürettik. Bu haliyle yaklaşık 40 bin liraya mal oldu. Tabi seri üretime geçilirse maliyeti yarı yarıya düşebilir.” diye konuştu.

MÜHENDİSLİK ÖN PLANDA

Takımın teknik ekip lideri Ozan Fenercioğlu da yarışmanın sadece piste çıkıp hız yapmaktan ibaret olmadığını kaydederek, “Formula Student bir mühendislik yarışması. Bizden sanal bir yarış arabası şirketi kurmamızı istiyorlar. Aracın üretiminden maliyetine, reklamından satışına kadar bütün aşamaları bir şirket mantığıyla oluşturmamız gerekiyor. Aracı yılda 50 adet üretebilecek şekilde tasarlamamız isteniyor. Pist yarışından çok mühendislik ön planda” dedi.

PİLOT SÜRÜŞ EĞİTİM ALACAK

Yarışmada aracın pilotluğunu yapacak olan Umut Kağan Koltan ise, “Daha önce yarış arabası kullanmadım. Pist deneyimim yok. Bu benim için ilginç bir tecrübe olacak. Yarış öncesinde bu konuda uzman birinden ileri sürüş eğitimi alacağım” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır. ankara hosting -- otoklav -- pass box