Bilgi Paylaşım Merkezi

WP FB Like – Facebook Beğen Butonu Eklentisi

01.03.2013
403
WP FB Like – Facebook Beğen Butonu Eklentisi

 

Facebook geçtiğimiz günlerde facebook’ta paylaş özelliği gibi yeni özellikler ekledi. Kullanıcılarının internet deneyimlerini birbirleri ile paylaşmasını sağlayan yeni özellikler Facebook Recommend (Facebook’ta öner) veFacebook Like (Facebook’ta Beğen) olarak duyuruldu. Web sitelerine kurulumları paylaş’a göre daha kolay olan bu yeni özellikler için wordpress’te de oldukça hızlı bir şekilde yeni eklentiler yazılmaya başlandı. Bu yazımızda denediğimiz 3 facebook beğen eklentisi arasında en verimli bulduğumuz Wp Fb Like eklentisinin kurulum ve kullanımını anlatacağım. Eklentiyi sitemizdeki tüm yazılarda olduğu gibi bu yazımızın da üstünde ve altında bulunan beğen butonları‘na tıklayarak deneyebilirsiniz.

Wp Fb Like Eklenti Bilgileri

Eklenti Yazarı Ferri Sutanto
Eklenti İsmi WP FB Like
Eklenti İndirme Adresi WP FB Like

WP FB Like Eklentisi Kurulumu

 

 • İndirdiğiniz wp-fb-like.zip dosyasının içeriğini bir klasöre çıkartınız.
 • Çıkarmış olduğunuz dosyaları wp-content/plugins klasörünüze ftp ile yükleyiniz.
 • WordPress > Eklentiler menüsü altından, eklentiyi etkinleştiriniz.
 • WordPress > Ayarlar > Facebook Like menüsü altından eklenti ayarlarını yapılandırınız.

WP FB Like Eklentisi Özellikleri

 • Hem yazı sayfalarına hem de ana sayfaya Facebook beğen butonu ekleme
 • Facebook beğen butonunu wordpress template dosyalarınızdan yerleştirebilme
 • Iframe kullanımı ile hızlı yüklenme
 • Font ve ölçü seçimi
 • Ayarlarınızı kaydetmeden yönetim panelinizden görünümü ön izleme imkanı

WP FB Like Eklentisi Ayarları

Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra wordpress ayarlar bölümünden Facebook Like’ı tıkladığınızda aşağıdaki resimlerdekine benzer bir ayar ekranı ile karşılaşırsınız. Ayarlar bölümünü detaylı inceleyelim:

wp-fb-like

 

 

Ayarlarda “Display” kısmında facebook beğen butonunun nerelerde görünmesi istediğimizi seçiyoruz. “Display the button on pages” yanındaki kutucuğu işaretlediğimizde facebook butonumuz yazı sayfalarında görünecektir. “Display the button on the front page (home)” yanındaki kutucuğu işaretlediğimizde ise facebook beğen sitemizin butonu ana sayfamızda da görünecektir.

Position” bölümünden facebook beğen düğmesinin yazılarınızın neresinde görüntüleneceğini seçiyoruz. Seçeneklerde

 • Before, yazınızın en üstünde görünmesini sağlıyor,
 • After, yazınızın altında görünmesini sağlıyor,
 • Before and After, yazınızın hem en üstünde hem de altında görünmesini sağlıyor,
 • Shortcode, yazınıza shortcode olarak eklemenizi sağlıyor,
 • Manual, ise wordpress template dosyanız üzerinden istediğiniz gibi yerleştirmenizi sağlıyor, burada yerleştirirken <?php if(function_exists('wp_fb_like')) { wp_fb_like(); } ?> kodunu koymanız gerekiyor.

Styling” bölümünden facebook beğen butonunun bulunduğu kutunun yerini ve görünümünü ayarlıyoruz, bu ayarlar css stili olarak yapılıyor eğer css stilleri ile ilgili bilginiz yok ise bu ayarları değiştirmemenizi öneririm.

Show Faces” bölümünün karşısındaki kutucuğu işaretleyecek olursanız beğenenlerin profil resimlerinin sayfanızda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Width” ve “Height” bölümlerinden facebook beğen butonunun bulunduğu kutucuğun maksimum ebatlarını belirleyebiliyorsunuz. Bu değerleri çok fazla küçültmek beğen butonunun görünmemesine neden olabilir.

Verb to display” bölümünden beğen mi yoksa öner mi yazacağını seçiyorsunuz, like seçtiğinizde facebookta beğen, recommend seçtiğinizde ise facebookta öner butonları yazılarınızda görünecektir.

Font” bölümünden facebook beğen butonundaki yazıların fontunu seçebiliyorsunuz.

Color Scheme” bölümünde ise sayfa taslağınıza uygun görünmesi için açık renk, koyu renk ve diğer renklerden dilediğinizi seçebilirsiniz, bu bölümde yaptığınız ayarı sayfanız üzerinden kontrol ederek size en uygun renk seçimini yapmanız iyi olacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır. ankara hosting -- otoklav -- pass box - ameliyat masası