Bilgi Paylaşım Merkezi

Yandex Cocain: Bulutta açık kaynaklı yazılım geliştirme platformu

04.11.2013
225
Yandex Cocain: Bulutta açık kaynaklı yazılım geliştirme platformu

yandex cocaine.pngBorsaya açıldıktan sonra yeni hizmetler sunmak konusunda hızlanan Yandex, bu kez Google App Engine ve Heroku gibi hizmetlere rakip hizmetini tanıttı.

Yandex, şirket içi altyapılarda ve Yandex.Browser tarayıcısı için kullandığı bulut tabanlı uygulama geliştirme motorunu son kullanıcıya açıyor. Cocaine (evet, anlamı kokain) adıyla tanıtılan yenilik, platform olarak sunulan hizmet (platform as a service: PAAS) sınıfında konumlandırılıyor.

Açık kaynaklı Cocaine, C++, Python ve Javascript dillerini destekliyor ve Java ve Racket desteğinin de yakın zamanda platforma dahil edilmesi için çalışmalar sürüyor.

yandex cocaine

Docker üzerine inşa edilen Yandex’in yeni platformu geliştiricilere yüksek performans sunmak istiyor. Bu alanda artan rekabete ve ihtiyaca karşılık geliştirilen Cocaine’in en azından Rusya’da hedeflenen geliştirici kitlesine ulaşması mümkün gözüküyor.

GitHub sayfasında sıradışı ismiyle kendini farklı şekillerde tanımlayan Yandex Cocaine ve Docker hakkında daha fazla bilgi için şuradaki sunuma ve  api.yandex.com/cocaine adresini ziyaret edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır. ankara hosting -- otoklav -- pass box - ameliyat masası