Bilgi Paylaşım Merkezi

Ucuz iPhone lafta kaldı

13.09.2013
249
Ucuz iPhone lafta kaldı

APPLE’ın ‘ucuz’ iPhone olarak akıllı telefon pazarına giriş yaptığı ‘iPhone 5C’nin fiyatı beklentilerin üzerinde kaldı. 549 dolar fiyatla pazara giren telefon, Türkiye’ye gelene kadar fiyatı ise 1900 lirayı buluyor.

Uzun zamandan beri konuşulan Apple’ın ucuz iPhone modelinin fiyatı hayal kırıklığı yarattı. Açıklanan fiyatlara göre iPhone 5C’nin kontrasız fiyatı üst seviye iPhone modelinden sadece 100 dolar daha ucuz olduğu görülüyor. Türkiye fiyatı ise 1900 TL civarı olması beklenen iPhone 5C’nin, kontratlı fiyatının iPhone 5S’ten ise aylık 16 lira daha ucuz olacak.

UCUZU 1900 TL

Apple’ın kendi sitesinde açıkladığı fiyatlara göre kontratsız iPhone 5C modeli 549 dolardan satışa çıkıyor. Dün tanıtılan ve parmak izi tanıma teknolojisine sahip olan iPhone 5S’in ise kontratsız fiyatı 649 dolar olarak belirlenmiş durumda. İki cihazı özellikleri ve kalitesi bakımından incelendiğinde aradaki 100 dolarlık farkın iPhone 5C’yi kullanıcılar açısından cazip hale getirmediği belirtiliyor. Türkiye’ye gelen tüm iPhone modellerinin satışı fiyatı 2 bin 199 TL olarak belirleniyordu. Yapılan hesaplamalara göre ABD’deki kontratsız satış fiyatı 549 dolar olan iPhone 5C’nin Türkiye satış fiyatı bin 900 TL ile 2 bin TL arasında yer alacak. iPhone 5S ile iPhone 5C arasındaki fiyat farkı hemen hemen 200 TL ile 300 TL arasında olacak.

KONTRATTA 16 TL FARK

iPhone 5C’nin 32 GB kapasiteli modeli ise iPhone 5S’in 16 GB’lık modeli ile aynı fiyata denk geliyor. 649 dolara iPhone 5C 32 GB satın alan bir kullanıcı aynı fiyata iPhone 5S sahibi de olabiliyor. Bu yüzden dolayı ucuz iPhone modelinin özellikle Türkiye’deki kullanıcılar açısından cazip bir seçenek olmayabilir. Kontratlı iPhone modellerinin ödemeleri arasındaki fark da Türkiye’deki kullanıcıları memnun etmeyebilir. Mobil operatörlerin paketlerine göre değişen fiyatlarda ucuz iPhone ile iPhone 5S arasında 16 ile 20 TL’lik fark olması bekleniyor.

iPhone 5C ile iPhone 5S arasında malzeme kalitesi olarak ciddi farklar olsa da özellik bakımından hemen hemen birbirine benziyor. Her iki cihazın, ekran ve kamera çözünürlüğü, video kalitesi, bağlantı tipi ve işletim sistem sürümü gibi birçok birbirine çok yakın durumda. İki cihaz arasındaki en büyük farkların başında parmak izi tanımlama sistemi bulunuyor. Güvenlik önlemine karşı alınan bu özellik cihazın ‘home’ yani menüye dönüş tuşunun altında yer alıyor. Bu özellik iPhone 5C’de bulunmuyor. Bunun yanı sıra iPhone 5S’in altın renkli alüminyum gövdesi iPhone 5C’ye fark atam özellikler arasında bulunuyor. Ancak dün yapılan lansmanda iPhone 5C’nin plastik bir gövdeye sahip olmasına rağmen kaliteli bir his yarattığı ileri sürüldü.

Orta gelirliye hitap etmeyecek

APPLE’ın ucuz iPhone ile giriş seviyesi segment olarak adlandırılan orta gelir seviyesine sahip kullanıcıları hedefliyordu. Avantaj sağlaması beklenen iPhone 5C’ler, fiyat politikası açısından kullanıcıların beklentilerinin üstünde kaldı. Apple’ın 549 dolar seviyesindeki telefonlara bakıldığında birçok şirketin üst seviye akıllı telefon modeli bulunuyor. Bu yüzden Apple’ın yeni bir pazara hitap edebilmesi oldukça zor görünüyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır. ankara hosting -- otoklav -- pass box