Bilgi Paylaşım Merkezi

WordPress kodlarından gereksiz bilgileri temizleme

05.03.2013
408
WordPress kodlarından gereksiz bilgileri temizleme

WordPress sitelerimizde kullanmadığımız özellikleri yönetim panelinden kapatmış olsak da, buna rağmen bazı özellikler sayfamızın kaynak kodunda yer almaya devam eder.

Bu kullanmadığımız gereksiz özellikler sayfa çıktılarımıza yük olduğu gibi, sitemizde çeşitli güvenlik açıkları da oluşturabiliriz.

Bu yazıda temamızın fonksiyon dosyasına ekleyeceğimiz kodlarla 3 gereksiz özelliği kaldırma yolundan bahsedeceğim.

Wlwmanifest Linkini Silme Yöntemi

Yukarıdaki görselde wlwmanifest linkini görebilirsiniz. Bu link, blogunuza Windows Live Writer ile yazı girmenizi sağlar. Eğer bu özelliği kullanmıyorsanız, temanızın functions.php dosyasının sonunda aşağıdaki kodu bulun:

?>

Bu kodun hemen önüne bir satır boşluk bırakın ve aşağıdaki kodu ekleyin:

remove_action('wp_head', 'wlwmanifest_link');

Daha sonra dosyayı kaydedin. Artık WordPress sitenizin kaynak kodlarında wlwmanifest linki yer almayacak.

RSD Linkini Silme Yöntemi

Farklı blog yazılımları ile, WordPress’in yönetim paneline girmeden masaüstü yazılımı aracılığıyla WordPress sitenizde konu yayınlamanız mümkün. Ancak bu yazılımlar çalışabilmek için sitenizin kaynak kodlarında Really Simple Discovery (RSD) linkine ihtiyaç duyar.

Eğer sitenizde sitenizde yazı yayımlamak için başka bir yazılım kullanmıyorsanız, bu linkin de sayfanızın kaynak kodlarında yer almasını engelleyebilirsiniz. Bunun için functions.php dosyanıza aşağıdaki kodu eklemeniz yeterli:

remove_action('wp_head', 'rsd_link');

Meta Generator Etiketini Silme

WordPress, kaynak kodlarınıza kullandığınız WordPress sürümünü ekler. Bunu istatistik amaçlı yapar. Fakat bu sizin zararınıza olabilir. Bir WordPress sürümünde yeni bir açık bulunduğunda korsanlar arama motorlarında ilgili WordPress sürümünü arayarak bu açığın yer aldığı siteleri bulur. Eğer sitenizde meta generator etiketi yer alıyorsa ve bu açık sizin sürümünüzde de varsa, siteniz korsanları hedefi olacaktır.

Meta generator etiketini silmek için functions.php dosyanıza aşağıdaki kodu eklemeniz yeterli:

remove_action('wp_head', 'wp_generator');

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır. ankara hosting -- otoklav -- pass box