WordPress veritabanınızdaki gereksiz verileri temizleyin

Uzun süredir WordPress blogunuzda yazı yazıyorsunuz ve eskiyen bazı yazılarınızı sildiniz. Bu durumda bu yazılarınıza eklediğiniz etiketler de boşta kalmış olacaktır.

Kullandığınız temada manşet bölümü olduğunu düşünün, her yazınızın manşet görseli için özel alan ekliyorsunuz. Temanızı değiştirdiğinizde bu özel alan verileri kullanılmayacak ve boşu boşuna veritabanınızda yer kaplayacaktır.wp-cleanfix

Verdiğim örneklerdeki gibi pek çok durumda WordPress veritabanınızda gereksiz veriler birikip duracak. Bu da veritabanınızın şişmesine neden olacaktır. Bu verileri temizlemek sandığınız kadar zor değil.

Kullanılmayan kategoriler, yazarsız konular, kullanılmayan görseller, yazı revizyonları ve daha bir çok gereksiz veriyi bulmak ve temizlemek uzun zamanınızı alabilir. Şanslısınız ki tüm bu işleri ve daha fazlasını sizin yerinize yapacak bir eklenti var.

Eklenti: WP Cleanfix

Eklentiyi indirip kurduktan sonra yönetim panelinizde Başlangıç kartının altında WP CleanFixadında yeni bir bağlantı çıkıyor. Artık WordPress sitenizin temizliğinden sorumlu bölüm burası.

Sayfadaki seçenekleri kullanarak tek tıkla WordPress veritabanınızı optimize edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan HTML kodlarını sıkıştırarak bant genişliğinden tasarruf edin başlıklı makalemizde wordpress optimizasyon eklentileri ve wordpress optimizasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın